Akademia
Indyka

puzzle
Najnowocześniejsza wiedza hodowlana. Partnerami Akademii Indyka są wiodące firmy genetyczne, w 99% odpowiedzialne za zaopatrzenie światowych rynków. Ich obecność gwarantuje uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy na temat aktualnie utrzymywanych ras indyków, ich potrzeb i wymagań hodowlanych. To również szansa na poznanie kierunków rozwoju tego perspektywicznego rynku.
Partnerstwo w drodze do sukcesu. Tucz indyków to zajęcie wymagające ogromnej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Jednak nawet wszystkie te czynniki jednocześnie nie zawsze mogą zapewnić sukces finansowy na fermie. Dlatego tak istotna jest współpraca z doświadczonymi
i sprawdzonymi partnerami, gwarantującymi jakość, stabilność i powtarzalność doskonałych wyników.
W trakcie trwania Akademii Indyka partnerzy projektu będą wspierać uczestników swoją wiedzą
i doświadczeniem. Pokażą również, jak omawiane aspekty mogą wpłynąć na wyniki techniczne oraz finansowe, osiągane na fermach.
Wieloletnie doświadczenie na każdym etapie produkcji. Można śmiało powiedzieć, że Akademia Indyka to wspólny projekt całej branży, zajmującej się hodowlą i chowem indyka- od genetyki po odpowiednie żywienie. Obecność wielu partnerów Akademii, którzy zasadniczą część swojej aktywności biznesowej poświęcają indykom, jest gwarantem wszechstronności i jakości projektu.
Żywienie a zdrowotność. Jednym z partnerów Akademii Indyka jest wiodący producent zdrowych
i bezpiecznych mieszanek paszowych. Firma kładzie duży nacisk kładziony na badania i rozwój oraz na nieustającą poprawę dobrostanu zwierząt poprzez zbilansowane programy żywieniowe. W trakcie trwania projektu eksperci żywieniowi będą mieli okazję wesprzeć uczestników Akademii swoim doświadczeniem i udzielić odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w hodowlanej codzienności.
Zootechnika od A do Z. Status zootechniczny fermy ma kluczowy wpływ na zdrowotność ptaków oraz uzyskiwane wyniki techniczne. Uczestnicy Akademii Indyka będą mogli zapoznać się z kanonem wiedzy zootechnicznej, której praktyczne zastosowanie ma na celu znaczącą poprawę wyników finansowych. Na pytania i wątpliwości w tym zakresie odpowiedzą światowi eksperci, dzieląc się doświadczeniem oraz wiedzą
o najnowszych trendach.

Warunki hodowli

Pomimo poprawy warunków hodowli zwierząt w ostatnich latach, niektóre ich obszary wymagają dalszego rozwoju. Moim zdaniem są to przede wszystkim:

1. Ściółka
W wielu przypadkach, nawet w pierwszych tygodniach życia zwierząt, jako ściółki używa się słomy. Doradzałbym unikania jej (nawet pociętej lub rozwłóknionej) przynajmniej w pierwszym okresie życia, mając na uwadze złe wchłanianie wody przez ten materiał oraz uszczerbki na zdrowiu piskląt, do jakich prowadzi mokra ściółka (np. rany na poduszeczce łapy – załączone zdjęcia):

   

Najlepszym wyborem są dobrej jakości wióry (białe i bez kurzu), jednak w ostatnich latach pozytywne rezultaty przynoszą również inne materiały, tj. pellet ze słomy. Cel jest zawsze ten sam – zdrowe, silne pisklęta już po pierwszym tygodniu rozwoju, bez ran na poduszeczce łapy.

2. Natężenie światła
Biorąc pod uwagę natężenie światła, wielu hodowców nadal trzyma ptaki w zbyt ciemnych pomieszczeniach; niestety zdarza się to często nawet w pierwszym tygodniu życia w wylęgarni. Światło jest ważnym czynnikiem w rozwoju piskląt, ponieważ pobudza je do ruchu oraz poszukiwania jedzenia i wody. Jest to powód, dla którego zalecam zapewnienie światła o natężeniu co najmniej 80 luksów w pierwszych dniach w wylęgarni; później można je zmniejszyć do 50 luksów i podtrzymywać ten poziom aż do czasu wystąpienia problemów dziobania w obsadzie.

3. Długość dnia
Ważne jest, aby zapewnić ptakom ciemny okres w ciągu doby.

Powinien on trwać co najmniej 6–7 godzin z rzędu. Jest to istotne dla kontroli układu hormonalnego, który zapewnia poprawne wiązanie wapnia w kościach i późniejsze uniknięcie problemów z nogami u zwierząt.

4. Wentylacja
Widziałem wiele kosztownych inwestycji w tym obszarze, jednak mam wrażenie, że bardzo mało osób jest w stanie naprawdę zrozumieć wymagania ptaków i odpowiednio wykorzystać posiadany sprzęt, aby te wymagania spełnić. Podczas moich licznych wizyt w hodowlach widziałem ptaki, które miały trudności z oddychaniem. Być może nie dyszały, ale oddychały z otwartym dziobem. W budynku było 21°C, a kiedy rozmawiałem z hodowcą, powiedział mi: „Przy tej temperaturze nie ma sensu zwiększać wentylacji”!!! Otwarty dziób oznacza, że ptak nie oddycha swobodnie. Panująca temperatura nie ma znaczenia. Jeśli posiadamy wentylację, należy jej używać, aby ptaki odczuwały niższą temperaturę. Dobra znajomość wymagań ptaków co do wilgotności i temperatury powietrza jest kluczowa, aby w przyszłości osiągnąć sukces w tej branży.

5. System pełny/pusty oraz przestój w obsadzie
Następujące zasady są w naszej branży kluczowe, ale proste, i prawdopodobnie właśnie dlatego bardzo często się o nich zapomina. W hodowli indyków najlepszym systemem jest system pełny/pusty: W praktyce oznacza to, że wszystkie ptaki są wstawiane do kurnika na raz i wszystkie razem są z niego zabierane. Istotne jest, aby dać kurnikowi „odpocząć” pomiędzy poszczególnymi obsadami. W tym czasie należy kurnik umyć i zdezynfekować, jednak bardziej istotne jest, aby nie było w nim żadnych zwierząt (przestój). Prawidłowy przestój pozwala odświeżyć kurnik, aby zapewnić optymalne warunki dla przybywającej nowej obsady indyków. Jak długo jednak powinien on trwać? Nie jest to łatwe pytanie, ale według mnie należy zapewnić co najmniej 4 tygodnie przestoju pomiędzy kolejnymi obsadami. Szczególnie w systemie „brood and move” [dosł. wylęg i przeniesienie] kurniki pozostają całkowicie puste często nie więcej niż 10–14 dni. W tym czasie wykonywane jest jedynie poprawne umycie i dezynfekcja, co w przyszłości może doprowadzić do zmęczenia środowiska. Oznacza to problemy zdrowotne i pogorszenie wydajności w kolejnych obsadach (wraz ze wzrostem użycia antybiotyków). Jedynym rozwiązaniem tych problemów jest zmiana nawyków hodowlanych, tj. wydłużenie czasu przestoju

6. Ten sam przedział wiekowy
Kolejnym ważnym aspektem jest hodowla zwierząt z tego samego przedziału wiekowego oraz o tym samym pochodzeniu (obsady hodowcy). Zmniejsza to ryzyko chorób, które jest większe w przypadku chowu indyków w różnym wieku lub o różnym pochodzeniu. Najlepiej wstawić jedną obsadę piskląt wyklutych z jaj indyków tego samego hodowcy. Ważne jest jednak, by wiek indyków był „ten sam”, nawet jeśli hodowca posiada dwie obsady (jak wspomniano wcześniej, lepiej, jeśli są tego samego pochodzenia), z których jedna jest starsza od drugiej o 7 dni.

 

Dwa ostatnie punkty są, jak wspomniano, prostymi i podstawowymi zasadami. Ich przestrzeganie pozwoli w przyszłości spełnić wymagania rynku, tj. uzyskać zdrowsze zwierzęta bez pomocy innej niż odpowiednia i staranna hodowla.

 

 

 

 

 

Cele

Zawsze idź
do przodu,
nie stój
w miejscu!

Motto De Heus:
Powering
Progress

Innymi słowy:
stojąc w miejscu cofamy się, więc jeśli chcemy w najgorszym wypadku pozostać w tym samym miejscu, to i tak musimy iść do przodu!

akademia-indyka

Akademia Indyka - cele postawione przez założycieli

Partnerzy projektu

DLACZEGO?

Kilka powodów, dla których wiodące podmioty z branży indyka zdecydowały się
wziąć udział w projekcie zatytułowanym „Akademia Indyka”:

Co dwie głowy,
to nie jedna

Razem
możemy więcej

Możemy
dostarczyć
wiedzy dotyczącej każdego etapu
produkcji indyczej,
od genetyków
po ubojnie

Naszymi wykładowcami będą specjaliści
z całego świata

Informacje organizacyjne

Kontakt

De Heus Polska

ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca

tel. (24) 721 04 00
fax: (24) 721 04 04

indyk
@
akademiaindyka.deheus.pl

close