Akademia
Indyka

puzzle
Najnowocześniejsza wiedza hodowlana. Partnerami Akademii Indyka są wiodące firmy genetyczne, w 99% odpowiedzialne za zaopatrzenie światowych rynków. Ich obecność gwarantuje uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy na temat aktualnie utrzymywanych ras indyków, ich potrzeb i wymagań hodowlanych. To również szansa na poznanie kierunków rozwoju tego perspektywicznego rynku.
Partnerstwo w drodze do sukcesu. Tucz indyków to zajęcie wymagające ogromnej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Jednak nawet wszystkie te czynniki jednocześnie nie zawsze mogą zapewnić sukces finansowy na fermie. Dlatego tak istotna jest współpraca z doświadczonymi
i sprawdzonymi partnerami, gwarantującymi jakość, stabilność i powtarzalność doskonałych wyników.
W trakcie trwania Akademii Indyka partnerzy projektu będą wspierać uczestników swoją wiedzą
i doświadczeniem. Pokażą również, jak omawiane aspekty mogą wpłynąć na wyniki techniczne oraz finansowe, osiągane na fermach.
Wieloletnie doświadczenie na każdym etapie produkcji. Można śmiało powiedzieć, że Akademia Indyka to wspólny projekt całej branży, zajmującej się hodowlą i chowem indyka- od genetyki po odpowiednie żywienie. Obecność wielu partnerów Akademii, którzy zasadniczą część swojej aktywności biznesowej poświęcają indykom, jest gwarantem wszechstronności i jakości projektu.
Żywienie a zdrowotność. Jednym z partnerów Akademii Indyka jest wiodący producent zdrowych
i bezpiecznych mieszanek paszowych. Firma kładzie duży nacisk kładziony na badania i rozwój oraz na nieustającą poprawę dobrostanu zwierząt poprzez zbilansowane programy żywieniowe. W trakcie trwania projektu eksperci żywieniowi będą mieli okazję wesprzeć uczestników Akademii swoim doświadczeniem i udzielić odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w hodowlanej codzienności.
Zootechnika od A do Z. Status zootechniczny fermy ma kluczowy wpływ na zdrowotność ptaków oraz uzyskiwane wyniki techniczne. Uczestnicy Akademii Indyka będą mogli zapoznać się z kanonem wiedzy zootechnicznej, której praktyczne zastosowanie ma na celu znaczącą poprawę wyników finansowych. Na pytania i wątpliwości w tym zakresie odpowiedzą światowi eksperci, dzieląc się doświadczeniem oraz wiedzą
o najnowszych trendach.

Test wpływu różnego rodzaju materiału ściółkowego na jakość odchowu indyczki

Podczas ostatniego spotkania Akademii Indyka Grzegorz Kropop – ekspert ds. drobiu De Heus przedstawił wyniki testu terenowego, którego celem było zbadanie wpływu różnego rodzaju materiału ściółkowego na jakość odchowu indyczki oraz zmiany na łapach, popularnie zwane FPD (z ang. Foot pad Dermatitis).

   

Test przeprowadzono na fermie Państwa Chibikowskich w Strusach. 25 338 sztuk piskląt (indyczka BUT 6) zostało zasiedlone w ich odchowalni w dniu 24.11.2015 r. W trakcie doświadczenia zachowano taką samą obsadę piskląt, wentylację oraz temperaturę. Badanie przebiegało na jednej odchowalni podzielonej na cztery kwatery o takim samym wyposażeniu technicznym.

   

Testowano 4 rodzaje ściółki: torf wymieszany z trocinami, trociny, pellet ze słomy oraz słomę. Kolejno w 7., 14., 21. i 27. dniu  życia ptaków monitorowano różne parametry zootechniczne, takie jak: wzrost, FPD, jakość ściółki i śmiertelność. Test zakończono w 27 dobie ze względu na przeniesienie ptaków do tuczarni.

W trakcie badania najniżej oceniona została słoma, powodująca największą liczbę zmian na łapach, czego efektem była najniższa waga odchowywanych piskląt.

„Najlepszą średnią wagę oraz średnie przyrosty, praktycznie przez cały okres odchowu uzyskały ptaki na torfie. Najlepsza jakość ściółki i łap została zachowana w sektorze z pelletem. Łapy w tym sektorze były czyste, łatwe w ocenie. Wystąpiło znacznie mniej widocznych opuchnięć i urazów  niż w pozostałych sektorach.” – mówi Grzegorz Kropop.

   

„Test wyszedł bardzo pozytywnie. My jako hodowcy jesteśmy z niego zadowoleni. Słoma z naszego punktu widzenia jest w tej chwili najgorszą ściółką, pomimo tego, że jest tania, dostępna wszędzie. Zrobiliśmy już drugi odchów od tamtego momentu i także robimy go na pellecie.” –  dzieli się swoimi przemyśleniami Katarzyna Chibikowska, właścicielka fermy, na której przeprowadzono testy.

Cele

Zawsze idź
do przodu,
nie stój
w miejscu!

Motto De Heus:
Powering
Progress

Innymi słowy:
stojąc w miejscu cofamy się, więc jeśli chcemy w najgorszym wypadku pozostać w tym samym miejscu, to i tak musimy iść do przodu!

akademia-indyka

Akademia Indyka - cele postawione przez założycieli

Partnerzy projektu

DLACZEGO?

Kilka powodów, dla których wiodące podmioty z branży indyka zdecydowały się
wziąć udział w projekcie zatytułowanym „Akademia Indyka”:

Co dwie głowy,
to nie jedna

Razem
możemy więcej

Możemy
dostarczyć
wiedzy dotyczącej każdego etapu
produkcji indyczej,
od genetyków
po ubojnie

Naszymi wykładowcami będą specjaliści
z całego świata

Informacje organizacyjne

Kontakt

De Heus Polska

ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca

tel. (24) 721 04 00
fax: (24) 721 04 04

indyk
@
akademiaindyka.deheus.pl

close