Akademia
Indyka

puzzle
Najnowocześniejsza wiedza hodowlana. Partnerami Akademii Indyka są wiodące firmy genetyczne, w 99% odpowiedzialne za zaopatrzenie światowych rynków. Ich obecność gwarantuje uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy na temat aktualnie utrzymywanych ras indyków, ich potrzeb i wymagań hodowlanych. To również szansa na poznanie kierunków rozwoju tego perspektywicznego rynku.
Partnerstwo w drodze do sukcesu. Tucz indyków to zajęcie wymagające ogromnej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Jednak nawet wszystkie te czynniki jednocześnie nie zawsze mogą zapewnić sukces finansowy na fermie. Dlatego tak istotna jest współpraca z doświadczonymi
i sprawdzonymi partnerami, gwarantującymi jakość, stabilność i powtarzalność doskonałych wyników.
W trakcie trwania Akademii Indyka partnerzy projektu będą wspierać uczestników swoją wiedzą
i doświadczeniem. Pokażą również, jak omawiane aspekty mogą wpłynąć na wyniki techniczne oraz finansowe, osiągane na fermach.
Wieloletnie doświadczenie na każdym etapie produkcji. Można śmiało powiedzieć, że Akademia Indyka to wspólny projekt całej branży, zajmującej się hodowlą i chowem indyka- od genetyki po odpowiednie żywienie. Obecność wielu partnerów Akademii, którzy zasadniczą część swojej aktywności biznesowej poświęcają indykom, jest gwarantem wszechstronności i jakości projektu.
Żywienie a zdrowotność. Jednym z partnerów Akademii Indyka jest wiodący producent zdrowych
i bezpiecznych mieszanek paszowych. Firma kładzie duży nacisk kładziony na badania i rozwój oraz na nieustającą poprawę dobrostanu zwierząt poprzez zbilansowane programy żywieniowe. W trakcie trwania projektu eksperci żywieniowi będą mieli okazję wesprzeć uczestników Akademii swoim doświadczeniem i udzielić odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w hodowlanej codzienności.
Zootechnika od A do Z. Status zootechniczny fermy ma kluczowy wpływ na zdrowotność ptaków oraz uzyskiwane wyniki techniczne. Uczestnicy Akademii Indyka będą mogli zapoznać się z kanonem wiedzy zootechnicznej, której praktyczne zastosowanie ma na celu znaczącą poprawę wyników finansowych. Na pytania i wątpliwości w tym zakresie odpowiedzą światowi eksperci, dzieląc się doświadczeniem oraz wiedzą
o najnowszych trendach.

Warunki hodowli

Pomimo poprawy warunków hodowli zwierząt w ostatnich latach, niektóre ich obszary wymagają dalszego rozwoju. Moim zdaniem są to przede wszystkim: ściółka, natężenie światła, długość dnia, wentylacja, system pełny/pusty oraz przestój w obsadzie, ten sam przedział wiekowy.

JAKIE STANDARDY POWINNO SPEŁNIAĆ PISKLĘ WŁAŚCIWEJ JAKOŚCI? – O PISKLĘTACH SŁÓW KILKA

Większość hodowców bez trudu potrafi rozpoznać pisklęta dobrej jakości. Jednakże ich ocena prowadzona może być wieloma metodami, zaś pełna charakterystyka powinna obejmować wiele różnych cech klasyfikowanych jako fizyczne, mikrobiologiczne czy serologiczne. Kiedy pisklęta trafiają na fermę z wylęgarni powinny być dobrej jakości, a mianowicie powinny być pozbawione defektów fizycznych i aktywnie poszukiwać pożywienia i wody, reagować na zmiany temperatury oraz ogólnie wykazywać normatywne zachowanie.

 

16 lat minęło…*

Ponad 16 lat temu po raz pierwszy przyjechałem do Polski, aby zobaczyć hodowlę indyków. Zacząłem wtedy pracować dla Mikołaja i bardzo dobrze pamiętam te pierwsze wizyty. Był to czas, kiedy produkcja mięsa indyczego w Polsce zaczynała bardzo szybko rosnąć, mimo że zwierzęta nie zawsze były trzymane w optymalnych warunkach.

Pierwsze spotkania Akademii Indyka już za nami

Inauguracyjne spotkania Akademii Indyka odbyły się 18. listopada w Sulęcinie i 20. listopada w Iławie. Udział w nich wzięło ponad 200 hodowców indyków, lekarzy weterynarii i przedstawicieli środowisk akademickich, chcących poznać rozwiązania trudności, pojawiających się w indycznikach. Akademię zainaugurowała prezentacja Michała Szafryny (De Heus), przedstawiająca ideę i genezę projektu.

Wstawienie piskląt indyczych – zapewnij ptakom dobry start – cz. II

Wstawienie piskląt indyczych ma istotne znaczenie na efekty hodowli i wyniki produkcyjne. Przygotowując obiekt należy pamiętać m.in. o odpowiedniej temperaturze i wybraniu właściwej metody odchowu, o czym można przeczytać w I części artykułu. Co jeszcze pełni ważną rolę? Odpowiedź znajduje się w dalszej części tekstu.

Wstawienie piskląt indyczych – zapewnij ptakom dobry start – cz. I

Indyki należą do grupy ptaków szczególnie podatnych i wrażliwych na niekorzystne warunki środowiskowe, dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie obiektu inwentarskiego do wstawienia piskląt. Sposób w jaki przygotowywane są obiekty zanim pisklęta pojawią się na fermie, w dużym stopniu rzutuje bowiem na sukces w późniejszej hodowli. Wszystkie działania w zakresie sprzątania, mycia i dezynfekcji fermy muszą być realizowane konsekwentnie, aby pozornie nieistotne czynniki nie doprowadziły do powstania reakcji łańcuchowych, które obniżą poziom higieny całej fermy.

Test wpływu różnego rodzaju materiału ściółkowego na jakość odchowu indyczki

Podczas ostatniego spotkania Akademii Indyka Grzegorz Kropop – ekspert ds. drobiu De Heus przedstawił wyniki testu terenowego, którego celem było zbadanie wpływu różnego rodzaju materiału ściółkowego na jakość odchowu indyczki oraz zmiany na łapach, popularnie zwane FPD (z ang. Foot pad Dermatitis).

Akademia Indyka po raz szósty

6 edycji Akademii Indyka za nami, a to oznacza 12 spotkań w 2 lokalizacjach, 26 prelegentów z różnych krajów (genetyków, wykładowców akademickich, zootechników, pracowników wylęgarni, lekarzy weterynarii, żywieniowców), ponad 50 prelekcji, 1500 uczestników łącznie i kilka tysięcy odwiedzających platformę www.akademiaindyka.deheus.pl.

Prognozy dla rynku indyczego w Polsce w perspektywie kolejnych lat – cz. 2

Jakość produktu jest kolejnym czynnikiem, od którego zależeć będzie przyszłość polskiego drobiarstwa, w tym gałęzi związanej z produkcją indyka. Klientw Europie czy w krajach trzecich jest w stanie zapłacić dużo, ale za produkt dobrej jakości i produkt powtarzalny.

Prognozy dla rynku indyczego w Polsce w perspektywie kolejnych lat – cz. 1

Polska jest dzisiaj największym producentem drobiu w Europie. Plasuje się również w czołówce producentów indyka, konkurując o palmę pierwszeństwa z Niemcami i Francją. Elementem charakterystycznym polskiej branży drobiarskiej jest bardzo wysoka dynamika wzrostu, szczególnie w ostatnich latach. Robi to szczególnie duże wrażenie, w kontekście pozostałych rynków europejskich, które utrzymują status quo lub obniżają swoja produkcję. W związku z tym, wydaje się, że należy z optymizmem spoglądać w przyszłość naszej branży.

Cele

Zawsze idź
do przodu,
nie stój
w miejscu!

Motto De Heus:
Powering
Progress

Innymi słowy:
stojąc w miejscu cofamy się, więc jeśli chcemy w najgorszym wypadku pozostać w tym samym miejscu, to i tak musimy iść do przodu!

akademia-indyka

Akademia Indyka - cele postawione przez założycieli

Partnerzy projektu

DLACZEGO?

Kilka powodów, dla których wiodące podmioty z branży indyka zdecydowały się
wziąć udział w projekcie zatytułowanym „Akademia Indyka”:

Co dwie głowy,
to nie jedna

Razem
możemy więcej

Możemy
dostarczyć
wiedzy dotyczącej każdego etapu
produkcji indyczej,
od genetyków
po ubojnie

Naszymi wykładowcami będą specjaliści
z całego świata

Informacje organizacyjne

Kontakt

De Heus Polska

ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca

tel. (24) 721 04 00
fax: (24) 721 04 04

indyk
@
akademiaindyka.deheus.pl

close